Matura notatki Budowa i funkcjonowanie komórki
Budowa i funkcjonowanie komórki
Oto najlepsze materiały które przede wszystkim przygotują do matury z biologi. Zagadnienia poruszane to budowa i funkcjonowanie komórki zawierają między innymi istotne tematy takie jak podobieństwa i różnice między komórką prokariotyczną a eukariotyczną oraz między komórką roślinną, grzybową i
zwierzęcą. Komórka zwierzęca i jej organelle wraz z zaznaczonymi elementami na schemacie niewątpliwe podobieństwa między komórką eukariotyczną a prokariotyczną. Zestawienie komórki prokariotycznej cudzożywnej (prokariota) z komórką zwierzęcą (eukariota) bez wątpienia pokazuje różnice w budowie. Komórki eukariotyczne to takie, które posiadają jądro komórkowe, natomiast prokariotyczne to takie które go nie mają. Bezsprzeczne różnice między komórką eukariotyczną a prokariotyczną i oczywiście podobieństwa między komórką zwierzęcą a roślinną i grzybową.
Błony komórkowe, wskazujące na związek między budową a funkcją pełnioną przez błony
- Elementy budowy błony komórkowej w związku z jej funkcją przede wszystkim Budowa i funkcje błon komórkowych.
- Przebieg dyfuzji prostej w przeciwieństwie do przebiegu dyfuzji ułatwionej.
- Przebieg transportu aktywnego w związku z Endocytozą i jej typami oraz w wyniku egzocytozy.
- Wyjaśnienie przebiegu plazmolizy w komórkach roślinnych, odwołując się do zjawiska osmozy w związku z tym wyjaśnienie dokładne zjawiska osmozy.
- Przede wszystkim dokładny opis budowy i funkcji mitochondriów i chloroplastów i argumenty na rzecz ich endosymbiotycznego pochodzenia.
Zobacz notatki z Budowy i funkcjonowania komórki oraz zadania wraz z odpowiedziami PDF
Budowa i funkcje mitochondriów i budowa i funkcje chloroplastów
Elementy budowy mitochondrium i w rezultacie porównanie ich z elementami budowy chloroplastu.
Argumenty na endosymbiotyczne pochodzenie chloroplastów i mitochondriów. Wyjaśnienie roli wakuoli, rybosomów, siateczki śródplazmatycznej (gładkiej i szorstkiej), aparatu Golgiego, lizosomów i peroksysomów przede wszystkim w przemianie materii komórki.
- Przykłady grup organizmów charakteryzujących się obecnością ściany komórkowej ze względu na związek między jej budową a funkcją.
- Sposoby poruszania się komórek i jeszcze bardziej istotna rola cytoszkieletu w ruchu komórek i transporcie wewnątrzkomórkowym.
- Rola cytoszkieletu w transporcie wewnątrzkomórkowym ze względu na ruch undulipodialny i ruch ameboidalny.
- znaczenie połączeń międzykomórkowych u organizmów wielokomórkowych w rezultacie połączenia komórkowe, występujące w organizmach zwierzęcych.
- Na koniec połączenia komórkowe, występujące w organizmach roślinnych.